پترونیوز

کد خبر 16
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۱۸
اندازه متن
رئیس HSE شرکت ملی گاز ایران :

امضای تفاهمنامه همکاری با شرکت IBS آلمان با هدف ارتقا فرهنگ HSE در سطح صنعت گاز

امضای تفاهمنامه (MOU) با شرکت IBS آلمان تحت عنوان پروژه "Zero Accident" با هدف اصلاح و ایجاد رفتار و فرهنگ متناسب HSE
امضای تفاهمنامه همکاری با شرکت IBS آلمان با هدف ارتقا فرهنگ HSE در سطح صنعت گاز

به گزارش پترونیوز به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، محمدرضا یوسفی پور با اعلام این خبر افزود: صنعت پرریسک گاز به عنوان یکی از محورهای اساسی و مهم توسعه کشور به فراخور نوع و پهنه گسترده مسئولیت و ماهیت ذاتی فرآیندها همواره مستعد بروز حوادث و به تبع آن تحمیل هزینه های گزاف (مستقیم و غیرمستقیم) به مجموعه صنعت است.

وی با اشاره به رشد فزاینده صنعت گاز، حفاظت از تأسیسات و صیانت از سرمایه‎های والای انسانی را به عنوان مهمترین وظیفه ویژه این شرکت عنوان و افزود: به منظور تحقق این هدف، از حدود یکسال پیش پروژه‎ای تحت عنوان "Zero Accident" تعریف شده است.

یوسفی پور، منشاء بروز حوادث را ناشی از دو فاکتور مهم اعمال ناایمن (Unsafe Act) و شرایط ناایمن (Unsafe Condition) برشمرد و تصریح نمود: تجربیات بیانگر این است حدود 90 درصد حوادث معلول رفتار ناایمن هستند، لذا رویکرد اصلی در این پروژه با التفات به اینکه تمامی حوادث در شرکت ملی گاز در حوزه پیمانکاری اتفاق می‎افتد، متمرکز بر اصلاح و ایجاد رفتار و فرهنگ متناسبHSE  است.

وی، یادآور شد: پیگیری مقدمات اجرائی این پروژه خصوصاً پس از دریافت ابلاغیه مهم، معطوف به تأکید مقام عالی وزارت مبنی بر ارزیابی و ارتقاء وضعیت ایمنی سامانه‎ها و تجهیزات و آموزش کارکنان به ویژه پیمانکاران بوده و در خلال اجرای پروژه مورد توجه و اهتمام بیشتری قرار خواهد گرفت. 

رئیس HSE شرکت ملی گاز ایران با اشاره به انجام مذاکرات گوناگون با شرکتهای مختلف اروپایی و انجام بازدیدهای میدانی از تأسیسات، پروژه‎ها و شرکتهای تابعه صنعت گاز طی نوبتهای متعدد و جداگانه و دریافت پروپوزال‎های واقع‎بینانه از این شرکت ها، گفت: با توجه به بررسی پیشنهادات دریافتی، نهایتاً شرکت IBS آلمان پس از سه روز برنامه فشرده Sample Site Visit در کل کشور و مذاکرات مبسوط انجام شده، در این مرحله برگزیده و در روز ششم آبان ماه امسال، تفاهمنامه‎ای با شرکت مذکور در سه فاز به امضاء رسید. 

یوسفی پور خاطرنشان نمود: با توجه به ماهیت پروژه مبنی بر تغییر نگرش و رفتار در حوزه HSE، مدت اجرای این پروژه حدود 36 ماه تعیین شد. 

وی به تشریح فازهای اجرایی پروژه مذکور پرداخت و افزود: فاز اول مهمترین فاز پروژه است و در برگیرنده مطالعه عمیق در جهت ممیزی و ارزیابی وضعیت موجود شرکت ملی گاز ایران و خصوصاً پیمانکاران از حیث رفتار و فرهنگ HSE، آنالیز و ارائه پیشنهادات اصلاحی فوری در این زمینه خواهد بود. 

یوسفی پور ادامه داد: فاز دوم نیز متناسب با یافته‎های فاز اول، آموزش و پرورش افراد کلیدی و تعیین‎کننده (مروجین HSE) در قالب تیمها جهت تعلیم کلیه کارکنان و پیمانکاران در مدت 21 ماه و در قالب 8 گروه برنامه ریزی شده است.

رئیس HSE شرکت ملی گاز ایران، اهداف و برنامه های فاز سوم را بازخوردگیری، اتخاذ اصلاحات مجدد و حمایت از مروجین HSE در جهت ارتقاء و بهبود مستمر برشمرد.

 وی یادآور شد: با توجه به وجود اهداف و ساختارهای مشابه HSE در کلیه شرکتهای تابعه وزارت نفت، محققاً نتایج و دستاوردهای حاصله از اجرای پروژه مذکور می‎تواند بستر مناسبی جهت بهره‎برداری همگان را فراهم نماید، لذا این شرکت پیشاپیش آمادگی خود را جهت هرگونه اشتراک گذاری نتایج پروژه اعلام و از هرگونه تشریک مساعی استقبال می‎نماید. 


پایان پیام
ارسال نظر