پترونیوز

کد خبر 19
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۱۰
اندازه متن

پیش بینی بازار نفت در گزارش محرمانه اوپک

در طی چند سال آینده، تقاضای جهانی برای نفت خام تحت فشار خواهد ماند. این گزارش می تواند موجب بروز مباحثات جدید در خصوص استراتژی این سازمان برای دفاع از سهم خود در بازار به جای حمایت از قیمت شود.
پیش بینی بازار نفت در گزارش محرمانه اوپک

در یک گزارش داخلی اوپک آمده است که در طی چند سال آینده، تقاضای جهانی برای نفت خام تحت فشار خواهد ماند. این گزارش می تواند موجب بروز مباحثات جدید در خصوص استراتژی این سازمان برای دفاع از سهم خود در بازار به جای حمایت از قیمت شود. 

به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، پیش نویس گزارش استراتژی بلند مدت اوپک که به رؤیت رویترز رسیده است، پیش بینی می کند عرضه نفت خام از سوی اوپک (که دارای هدف تولید ۳۰ میلیون بشکه ای در روز است) از سطح فعلی در سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۱۹ کاهش تدریجی خواهد داشت مگر آنکه کاهش تولید کشورهای رقیب بیش از نرخ مورد انتظار باشد. 

مقامات اوپک و نمایندگان رسمی ۱۲ کشور عضو آن هفته گذشته در وین، مقر مرکزی آن گرد هم آمدند تا متن نهایی این گزارش را تصویب کنند. این گزارش ۴۴ صفحه ای با مهر محرمانه شامل ضمیمه ای حاوی نظر دو کشور عضو یعنی ایران و الجزایر است که پیشنهاد می¬کند اوپک به سیاست گذشته خود مبنی بر حمایت از قیمت با تنظیم سطح تولید برگردد. 

یکی از گام هایی که ایران آن را لازم می¬داند، حصول توافق بر قیمتی عادلانه و معقول برای شش تا دوازده ماه آینده است. وزرای نفت اوپک در ۴ دسامبر برای تصمیم گیری در خصوص لزوم تمدید استراتژی کاهش قیمت برای کاستن از عرضه کشورهای رقیب، گردهم خواهند آمد. از نوامبر ۲۰۱۴ که اوپک این استراتژی را در پی گرفت، افزایش تولید اوپک و سقوط قیمت نفت بر کاهش درآمد کشورهای عضو تأثیر گذاشته است. 

این گزارش تنها ترمیم جزئی بهای نفت را طی چند سال آینده پیش بینی می کند. در این گزارش پیش بینی می شود بهای سبد نفت خام این سازمان از ۵۵ دلار در سال ۲۰۱۵ با افزایش سالانه ۵ دلاری، به ۸۰ دلار در سال ۲۰۲۰ برسد. این در حالی است که عربستان سعودی مسئول اتخاذ استراتژی قبلی با حمایت کشورهای حاشیه خلیج فارس، هیچ نشانه ای از تغییر سیاست خود بروز نداده است. مواردی که در این گزارش محرمانه پیش بینی شده است به شرح ذیل است: 

- عرضه نفت و گاز غیر متعارف در سال ۲۰۲۰ به سقف خود خواهد رسید و پس از آن کاهش تدریجی خواهد داشت. 

- تولید نفت اوپک در نتیجه تحولات تولید نفت در کشورهای غیر عضو، در بلند مدت رشد خواهد کرد و در سال ۲۰۴۰ به ۴۰.۷ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. 

- در بلند مدت با کاهش تولید کشورهای غیر عضو، ارزش اسمی بهای نفت نسبت سال ۲۰۱۴ به ۹۵ یا ۱۶۲ دلار خواهد رسید. 

در چارت دیگری که سناریویی بر مبنای عدم کاهش تولید کشورهای غیرعضو ارائه کرده است پیش¬بینی می¬شود: 

- تولید نفت خام اوپک در سال ۲۰۲۳ به کمترین سطح آن معادل ۲۸.۷ میلیون بشکه در روز برسد. 

- محدوده تولید برای نفت خام اوپک در سال ۲۰۴۰ به ۹.۴ بشکه در روز خوهد رسید که به معنی چالش های کشورهای عضو برای سرمایه¬گذاری های بلند مدت است. 

لازم به ذکر است گزارشهای بلند مدت اوپک هر پنج سال یکبار منتشر می¬شوند. در گزارش سال ۲۰۱۰ این سازمان به نفت شیل به عنوان یک رقیب جدی توجه نشده بود. 

ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز 

منبع: CNBC 


پایان پیام
ارسال نظر