پترونیوز

کد خبر 22
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۱۹
اندازه متن

آیا مدیران نفتی جوان می شوند؟

سخنان وزیر نفت در مراسم معارفه معاون جدید برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری را می توان چراغ سبزی برای بهره گیری از نیروهای جوان در صنعت نفت ارزیابی کرد؛ اما آیا می توان امید داشت به زودی میانگین سن مدیریت در نفت کاهش یابد؟
آیا مدیران نفتی جوان می شوند؟

به گزارش پترونیوز به نقل از نکونیوز، هفته گذشته بیژن زنگنه در مراسم معارفه معاون جدید برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری علاوه بر آنکه تغییرات در سطح مدیریت را به تعویض بازیکنان در مسابقه والیبال تشبیه کرد که فاقد محدودیت است، بر استفاده از نیروهای جوان در صنعت نفت تاکید کرد و با بیان این که استفاده از نیروهای جوان به معنی بی احترامی به افراد با تجربه و مسن نیست، افزود: معتقدم سن مناسب برای تصدی پست وزارت ٤٠ سال است و مدیران عامل نیز باید سنی بین ٤٠ تا ٤٥ سال داشته باشند. زنگنه با تاکید بر این که مدیران جوان باید افرادی شایسته و خلاق باشند و نباید با رابطه و خارج از ضوابط سمت مدیریت را به دست آورند، یادآور شد: میانگین سنی مدیران در ایران باید ظرف دو تا سه سال آینده ١٠ سال کاهش پیدا کند. 

این سخنان از سوی زنگنه در شرایطی مطرح می شود که نه تنها سن مدیران نفتی طی دو سال اخیر بسیار بالا بوده، بلکه شخص زنگنه نیز یکی از مسن ترین وزرای کابینه محسوب می شود. زنگنه البته در عین حال یکی از فعال ترین وزرای کابینه محسوب می شود اما با این حال، سال گذشته در دیداری که رسانه ای نشد، زنگنه به این موضوع اذعان کرده بود که دیگر از توان ده سال پیش برخوردار نیست و تصدی مسوولیت وزارت نفت برای او در این سن بسیار دشوارتر از دوره قبلی وزارت اوست و به همین دلیل نه تنها به صراحت اعلام کرد که سن مدیریت در صنعت نفت باید کاهش یابد، بلکه بر این موضوع هم تاکید کرد که تمایل دارد مدیری جوان تر به جای او مسوولیت وزارت نفت را بر عهده بگیرد. اگر این پیش زمینه ذهنی قبلی را در نظر بگیریم در می یابیم که سخنان جدید زنگنه درباره ضرورت استفاده از نیروهای جوان در صنعت نفت، سخنانی جدید و بدون پیش زمینه قبلی نیست. 

زمتانی که دولت تدبیر و امید روی کار آمد، شرایطی بر اقتصاد کشور حاکم شده بود که مردم و کارشناسان، علاوه بر تحریم های غرب، سوء مدیریت برخی مدیران کم تجربه را در ایجاد شرایط وخیم اقتصادی موثر می دانستند و به همین دلیل زمینه لازم برای بازگشت مدیران مسن و بعضا بازنشسته به راس برخی وزارتخانه ها و مدیریت های کلیدی فراهم بود. اما از همان زمان ضرورت بهره گیری از مدیران جوانی که طی سالهای اخیر موفق به کسب تجربیات عملی نشده بودند آشکار شده بود و برخی وزارتخانه ها همچنان به این اصل مهم بی توجه هستند. 

اما سخنان وزیر نفت درباره میانگین سنی مدیران در وزارتخانه ای که وزیر و برخی معاونان و مدیرانش میانگین سنی بالایی دارند و در شرایط پساتحریم، شاید از چابکی لازم برای بهره گیری از فرصتهای جدید برخوردار نباشند، می تواند چراغ سبز آشکاری باشد که زمینه را برای تزریق مدیران جوان به صنعت نفت، پیش از پایان کار دولت کنونی فراهم سازد چرا که زنگنه به صراحت گفته میانگین سنی مدیران در ایران باید ظرف دو تا سه سال آینده ١٠ سال کاهش پیدا کند و در عین حال این موضوع را هم مطرح کرده که به اعتقاد او، سن مناسب برای تصدی پست وزارت ٤٠ سال است و مدیران عامل نیز باید سنی بین ٤٠ تا ٤٥ سال داشته باشند. به همین دلیل به نظر می رسد عزم زنگنه برای بهره گیری از مدیران جوان جدی است و همین اظهارات نشان می دهد باید تا پایان دولت کنونی، شاهد تزریق نیروهای مدیریتی جوان با میانگین سنی پایینتر در صنعت نفت باشیم. 


منبع : نکونیوز

پایان پیام
ارسال نظر