پترونیوز: پایگاه خبری نفت و پتروشیمی

کد خبر 23
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۰۳
اندازه متن

جنگ داخلی اوپک برای تصرف بازار آسیا

عرضه کنندگان این سازمان مدتها روش مشترکی برای افزایش یا کاهش این قیمت داشته اند اما اکنون کویت و عراق در حال فروش به قیمتی پایین تر از عربستان سعودی هستند.
جنگ داخلی اوپک برای تصرف بازار آسیا

هنگام تصمیم گیری در خصوص تعیین میزان بهای نفت برای خریداران آسیایی، اعضای اوپک توجه کمی به سنت های قدیمی خود دارند. عرضه کنندگان این سازمان مدتها روش مشترکی برای افزایش یا کاهش این قیمت داشته اند اما اکنون کویت و عراق در حال فروش به قیمتی پایین تر از عربستان سعودی هستند. قطری ها محموله های نفتی خود را با بیشترین تخفیف در طول 27 ماه گذشته برای رقابت با امارات متحده عربی می فروشند.

به گزارش پایگاه خبری فریادگر، اوپک با وجود داشتن سهم 40 درصدی از عرضه نفت جهان، پیگیر استراتژی عرضه بیش از نیاز در بازار است اما وحدت رویه قیمت گذاری در تعیین ماهیانه قیمت های این سازمان دیده نمی شود. در حالی که پیش بینی می شود آسیا سهم بیشتری از رشد تقاضای جهانی در سال جاری داشته باشد، رقابت برای کسب بازار آن موجب تزلزل وحدت کشورهای عضو اوپک شده است. 

یک تحلیلگر صنعت نفت از سنگاپور معتقد است یک جنگ تمام عیار برای کسب سهم از بازار آسیا در اوپک روی داده است. این جنگ به اندازه مقابله با تولید نفت کشورهای رقیب مانند روسیه، برزیل و امریکا جدی است. میدان این جنگ در منطقه آسیا-پاسیفیک قرار دارد که 34 درصد تقاضای نفت جهان در سال 2015 را به خود اختصاص داده است. چین به تنهایی سهمی بیش از یک چهارم رشد مصرف درسال آینده را به دوش می کشد. این کشور با استفاده از فرصت کاهش قیمت ها در حال ثبت رکورد های خرید برای پر کردن مخازن نفتی خود است.

بهای رسمی نفت مختلط صادراتی کویت در رکورد بی سابقه 65 سنت ارزان تر از نفت مشابه عربستان سعودی برای ماه اکتبر و 60 سنت ارزان تر از آن برای ماه نوامبر قرار دارد. عراق نفت سنگین بصره را به میزان 3.70 دلار کمتر از نفت سنگین عربستان می فروشد و قطر نفت خام خشکی خود را 1.20 دلار ارزان تر از امارات به فروش می رساند. بنابراین همزمان با تلاش اعضای اوپک برای تحکیم روابط با مشتریان بلند مدت، تولیدکنندگانی مانند عربستان سعودی در حال رقابت داخلی درعین رقابت با تولید کنندگان خارج از اوپک هستند. 


ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز

منبع: بلومبرگ


پایان پیام
ارسال نظر