پترونیوز: پایگاه خبری نفت و پتروشیمی

کد خبر 24
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۰۷
اندازه متن

سفر به خوزستان برای تحقق یک وعده

هفته ای که گذشت با سفر بیژن زنگنه به خوزستان پایان یافت؛ سفری که می تواند نقطه آغازی برای تحقق وعده وزیر نفت مبنی بر افزایش نیم میلیون بشکه ای تولید نفت در پساتحریم باشد.
سفر به خوزستان برای تحقق یک وعده

به گزارش پترونیوز به نقل از نکونیوز، از ماهها پیش زنگنه بارها اعلام کرده بود که تولید نفت ایران پس از تحریم در مرحله اول نیم میلیون بشکه در روز افزایش می یابد. هر چند این وعده، با تردیدهایی در داخل و خارج از کشور مواجه شد و حتی آموس هاچ‌استین فرستاده و هماهنگ‌کننده امور انرژی بین‌المللی در وزارت امور خارجه آمریکا در هفته ای که گذشت مدعی شد صادرات نفت ایران احتمالا تا نیمه اول سال ۲۰۱۶که می‌توان انتظار داشت تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور لغو شوند محدود خواهد ماند و افزایش نمی یابد، اما بیژن زنگنه چهارشنبه در خوزستان این ادعاها را تکذیب کرد و در آیین افتتاح چهار طرح در مناطق نفت‌خیز جنوب، با اشاره به این که بلافاصله پس از برداشته شدن تحریمها، تولید نفت ایران ٥٠٠ هزار بشکه در روز افزایش پیدا می کند، تصریح کرد: امیدواریم با افزایش تولید بتوانیم اقتدار ایران و ظرفیت کاری صنعت نفت را به جهان نشان بدهیم. سفر زنگنه به خوزستان را می توان نقطه آغازی بر عملیاتی شدن این هدف ارزیابی کرد. سه پروژه مهم اثرگذار در تولید و فرآورش کیفی و صیانتی نفت با حضور زنگنه به بهره برداری رسید. 

فاز اول طرح توسعه میدان منصوری که تأسیسات سطح الارضی آن شامل یک واحد مجهز بهره برداری و نمک زدایی به گنجایش تولید ۷۵ هزار بشکه در روز است و امکان افزایش تولید این میدان را تا سقف ۱۰۰هزار بشکه در روز فراهم کرده؛ واحد بهره برداری و نمک زدایی ۵۵ هزار بشکه‌ای هفت شهیدان و کارخانه ۳۰ هزار بشکه نمکزدایی لب سفید در حوزه عملیاتی شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان که به منظور فرآورش نفت تولیدی میدان‌های مسجدسلیمان، لالی، پرسیاه، بیجاوی و کارون و لب سفید مجموعاً به ظرفیت ۸۵ هزار بشکه در روز اجرا شد طرح هایی بود که به بهره برداری رسید. زنگنه روز پنجشنبه نیز از پروژه های در دست اجرای میادین نفتی غرب کارون بازدید کرد. وزارت نفت برای تولید روزانه ٧٤٠ هزار بشکه نفت از محل میدانهای غرب کارون تا پایان سال ٩٧ برنامه ریزی کرده است که بر این اساس، تولید ٥٥٠ هزار بشکه در روز نفت‌خام از میدانهای آزادگان جنوبی (فاز یک)، آزادگان شمالی (فاز ٢)، یادآوران (فاز ٢) و یاران جنوبی هدفگذاری شده است. علاوه بر این، تولید روزانه ١٦٠ هزار بشکه نفت‌خام از فاز یک یادآوران (٨٥ هزار بشکه در روز) از فاز یک آزادگان شمالی (٧٥ هزار بشکه در روز) و ٣٠ هزار بشکه در روز نیز از میدان یاران شمالی پیش‌بینی شده است. 

آنچه می تواند وعده زنگنه برای افزایش نیم میلیون بشکه ای تولید نفت ایران در پساتحریم و سپس افزایش میزان تولید تا یک میلیون بشکه در روز به میزان تولید کنونی را تحقق بخشد، تا حد زیادی بستگی به پروژه های فوق دارد. 

روسیه در مقابل اوپک 

روز شنبه دوم آبان ماه، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه گفت: در صورتی که سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) با توجه به افزایش تولید برخی اعضا سقف تولید کنونی خود را تغییر ندهد و در تعیین سهمیه های تولید کشورهای عضو این سازمان بازنگری نکند، شرکتهای نفتی روسیه آماده رقابت با این سازمان هستند. او به صراحت از تمایل روسیه برای رقابت با اوپک خبر داد که این امر با توجه به افزایش میزان عرضه توسط برخی اعضای اوپک از جمله ایران در ماههای آتی، می تواند کاهش قیمت نفت را در پی داشته باشد. 

تغییرات در نفت 

روز یکشنبه سوم آبان ماه، بیژن زنگنه، وزیر نفت با صدور حکمی منصور معظمی را به عنوان مشاور خود انتخاب و با صدور حکمی محمدمهدی رحمتی را به عنوان معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری خود به جای معظمی منصوب کرد. تغییر معظمی حاشیه هایی هم در پی داشت که او دو روز بعد در مرامس تودیع خود، ضمن عدم تکذیب وجود اختلاف نظر با وزیر، در عین حال گفت که اختلاف نظر میان مدیران در هر سازمانی وجود دارد اما حرفهایی که این روزها درباره تودیع از سمتم شنیده می شود کاملا بی اساس و غلط است. اما اظهارات وزیر نفت درباره میانگین سنی مدیران نفتی و همچنین تشبیه تغییرات در وزارت نفت به تغییر بازیکنان در بازی والیبال، نشانه ای از تمایل زنگنه به تداوم این تغییرات در وزارت نفت و احتمال بروز تغییرات جدید در سطح مدیریتهاست. 

تذکر به وزیر به دلیل حوادث شازند 

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه در تذکری به وزیر نفت خواستار اقدام مناسب به دلیل کشته شدن تعدادی از کارگران پالایشگاه شازند شد. محمد حسن آصفری در تذکر شفاهی خود به وزیر نفت در جلسه علنی مجلس گفت: به دلیل بی تدبیری در پالایشگاه شازند متاسفانه ۸ نفر از کارگران کشته شدند اما این وزارت‌خانه هیچ اقدامی انجام نداده و حتی کمیته حقیقت یاب برای این مساله تشکیل نشده است. البته هنوز درباره این حادثه و حوادث مشابه در مجموعه نفت طی سالهای اخیر شفاف سازی نشده و همین امر نگرانی هایی را در بین کارکنان این مجموعه ها ایجاد کرده است. همواره نقدهایی درباره چگونگی هزینه کردن و نظات بر هزینه های حوزه اچ اس ای در برخی بخشهای نفت وجود داشته که البته هیچگاه در این مورد شفاف سازی نشده است. 

حاشیه های شایعه بنزین غیراستاندارد 

یکی از انتقادات مهم دولت فعلی به دولت قبل درحوزه نفت، انتقاد از تولید بنزین آلوده در کشور بویژه در پتروشیمی ها بود. به همین دلیل تولید بنزین در پتروشیمی ها در کمتر از یک سال پس از روی کار آمدن دولت جدید، متوقف شد. اما واردات بنزین از خارج از کشور و سپس ادعای آلودگی آن بارها حاشیه ساز شد و منتقدان دولت فعلی در رسانه های خود وزارت نفت را مورد هجمه قرار دادند. روز سه شنبه سازمان استاندارد آماری از واردات بنزین به کشور ارائه کرد که اگرچه نشانه رد تنها محموله بنزین وارداتی آلوده بود، اما با واکنش برخی رسانه های منتقد دولت مواجه شد بطوریکه برخی از آنها بدون توجه به جلوگیری از ورود محموله بنزین آلوده، صرفا از تایید وجود چنین محموله ای خبر دادند؛ بدون آنکه اشاره کنند این محموله وارد کشور نشده است. نیره پیروزبخت رییس سازمان ملی استاندارد روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت روز ملی کیفیت گفت: در شش ماهه نخست امسال ۶۶ محموله بنزین به کشور وارد شده است که از مجموع ۶۶ محموله وارداتی بنزین سه مورد از محموله‌ها مردود شد که دو مورد آن از جنوب به ویژه هرمزگان و یک مورد آن از شمال کشور وارد شده بود. وی درباره مشکل دو محموله‌ وارداتی بنزین از جنوب کشور گفت: استاندارد اکتان بنزین ۹۵ است که اکتان این بنزین‌ها حدود ۹۲.۵ و پایین‌تر از حد استاندارد بود اما قانون استاندارد ایران به شرط اصلاح در توزیع، اجازه واردات بنزین با اکتان بالای ۹۱ را هم می‌دهد. به همین دلیل به دو مورد محموله وارداتی از جنوب نیز اجازه واردات دادیم. پیروز بخت با تاکید بر این که محموله بنزین وارداتی از شمال کشور خیلی از خط قرمز عبور کرده بود، اظهار کرد: اجازه ورود این محموله به کشور را ندادیم و به وزارت نفت نیز گفتیم که دیگر از شمال بنزین وارد نکنیم و وزارت نفت هم این موضوع را پذیرفت و در حال اجراست. وی همچنین درباره کیفیت بنزین‌های توزیعی در داخل کشور نیز گفت: نمونه‌برداری را از هشت کلان‌شهر آغاز کرده‌ایم و به موردی نرسیدیم که خارج از حد استاندارد باشد. 


پایان پیام
ارسال نظر