پترونیوز: پایگاه خبری نفت و پتروشیمی

کد خبر 25
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۰۹
اندازه متن
آمریکا ذخایر نفتی استراتژیک خود را می فروشد

فروش ذخایر نفت، اما نه فقط برای یک مشت دلار!

امریکا قصد دارد میلیون ها بشکه از ذخایر استراتژیک نفت خام خود را بین سال های 2018 تا 2025 تحت لایحه بودجه ای که مورد موافقت نمایندگان هر دو حزب در کنگره قرار گرفته است، به فروش برساند.
فروش ذخایر نفت، اما نه فقط برای یک مشت دلار!

به گزارش پترونیوز به نقل از گروه ترجمه نکونیوز، این طرح که در قالب لایحه منتشره از سوی کاخ سفید قابل دسترسی از پایگاه اینترنتی این نهاد است شامل فروش 8 درصد از ذخایر 695 میلیون بشکه ای این کشور می شود که در چهار مکان مختلف به موازات خلیج مکزیک نگهداری می شوند. فروش این منابع از سال 2018 با نرخ سالانه پنج میلیون بشکه آغاز می شود که تا سال 2023 به 10 میلیون بشکه رسیده و در کل 58 میلیون بشکه از ذخایر را شامل می شود. طبق این لایحه وجوه حاصله نیز در صندوق خزانه داری کل سپرده گذاری می شوند.

این دومین باری است که امریکا از ذخایر خود برای تأمین مالی استفاده می کند. این ذخایر به عنوان یک قدرت خنثی کننده مقابل قدرت تولید کنندگان عرب پس از بحران نفتی 1973-74 ایجاد شده اند. هم چنین ممکن است امریکا مقادیر بیشتری از این نفت را برای تأمین مالی یک برنامه دو میلیارد دلاری از 2017 تا 2020 برای مدرن سازی ذخایر استراتژیک از قبیل احداث خطوط لوله جدید، به فروش برساند.

حامیان این لایحه معتقدند امریکا به این ذخایر عظیم به علت افزایش تولید داخلی ناشی از شکوفایی صنعت شیل، نیازی ندارد. منتقدان از جمله تحلیل گران نفتی و مقامات سابق وزارت انرژی امریکا مدعی اند استفاده از این ذخایر زیر زمینی به عنوان یک حساب بانکی باعث کاهش اثر گذاری آن برای اهداف تعیین شده می شود که همان مقابله با شوک عرضه نفت است. به علاوه دولت ممکن است زمانی که احتمال عدم بهبود قیمت نفت و اعاده به حالت سابق وجود دارد یعنی در طول 18 ماه آینده آنها را به فروش برساند. 

وزارت انرژی امریکا که وظیفه نظارت بر ذخایر را به عهده دارد مدعی است امریکا به طور متوسط 29.7 دلار برای هر بشکه از این نفت پرداخته است. اما پس از لحاظ نمودن تورم و عوامل دیگر، به نظر تحلیل گران این قیمت معادل 74 دلار خواهد بود. هم اکنون قیمت نفت امریکا حدود 44 دلار برای هر بشکه است. با وجود قیمت های جاری میزان اضافه برداشت از این ذخایر برای اجرای پروژه مدرن سازی معادل 45 میلیون بشکه خواهد بود که میزان کل برداشت را به 15 درصد حجم کل ذخایر خواهد رساند.

پیش نویس این لایحه بیان می دارد که شرایط و اثرات ذخایر استراتژیک، ارزش خود را به عنوان یک دارایی تضمین انرژی از دست داده است و از این رو نیازمند مدرن سازی لست. در این پیش نویس آمده است: «بازار های جهانی نفت و مکان و میزان تولید نفت ایالات متحده و ظرفیت پالایش آن به طرز شدیدی در چهل سال گذشته یعنی تأسیس این ذخایر دچار تحول شده است.»

فروش ذخایر نفتی در حالی است که کشورهایی مانند چین و هند در حال ساخت ذخایر خود هستند و برای پر کردن آنها خرید نفت خام خود را افزایش داده اند. آلمان، ژاپن، کره جنوبی، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و دیگر وارد کنندگان بزرگ در حال احداث ذخایر خود هستند. 

واشنگتن نفت خام استراتژیک خود را در طی وضعیت های اضطراری عرضه، تا کنون 3 بار وارد بازار کرده است. جنگ نخست خلیج فارس در سال 1991 برای آزادسازی کویت از اشغال عراق، طوفان کاترینا در سال 2005 که موجب فلج شدن تولید در خلیج مکزیک شد و قطع صدور نفت لیبی در سال 2011 به علت جنگ داخلی سه موردی است که این امر رخ داده است. به علاوه از سال 1996 تا 1997 نیز 28 میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک برای جبران کسری بودجه فدرال، به فروش رسید.


ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز

منبع: بلومبرگ


پایان پیام
ارسال نظر