پترونیوز: پایگاه خبری نفت و پتروشیمی

کد خبر 27
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۰۸
اندازه متن

پیامد خروج پتروشیمی ها از بورس کالا چیست؟

طرح زمزمه هایی مبنی بر خروج پتروشیمی ها از بورس کالا و انجام معاملات مواد پتروشیمی به جای بورس کالا در بازار غیررسمی، انتقادهای فراوانی را برانگیخته است.
پیامد خروج پتروشیمی ها از بورس کالا چیست؟

به گزارش پترونیوز به نقل از نکونیوز، منتقدان این طرح معتقدند، خروج پتروشیمی ها از بورس کالا، نه تنها برای صنعت پتروشیمی بلکه برای مجموعه اقتصاد کشور می تواند زیان آور باشد و به همین دلیل برای اثبات نظر خود، پای رییس جمهور را هم به میان آورده اند؛ بطوریکه اتحادیه سراسری تعاونیهای تامین نیاز صنایع پائین دستی پتروشیمی، در این زمینه به رییس جمهور هم نامه داده است. 

نامه به رییس جمهور 

مسعود میرزایی برزی مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونیهای تامین نیاز صنایع پائین دستی پتروشیمی به حسن روحانی رئیس جمهور آمده است: به استحضار حضرتعالی می‌رساند، جناب آقای مهندس نعمت‌زاده وزیر صنعت معدن و تجارت، تاکنون بارها صحبت از خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالای پتروشیمی را کرده‌اند و در نشست خبری اخیر نیز بر این امر تصریح نموده‌اند: محصولات پتروشیمی باید از بورس کالا خارج شود. بدین وسیله این اتحادیه که بزرگترین تشکل کشوری در صنایع پایین دستی پتروشیمی محسوب می‌شود، مراتب مخالفت و اعتراض خود را به این تصمیم، اکیدا اعلام داشته و خواستاریم ضمن جلوگیری از حذف بورس کالای پتروشیمی، نسبت به عدم تشویش آفرینی در بازار صنایع پتروشیمی، به همکاران خود تذکر دهید. توضیح آنکه تا قبل از سال ۸۸، نظام توزیع حواله‌ای بر بازار محصولات پتروشیمی حاکم بود که طبق تصریح مدیران دولتی این صنعت، رانتی معادل ۷۰۰ میلیارد تومان در سال برای دلالان و واسطه‌های غیرتولیدی، ایجاد کرده است. 

از آن سال تا کنون با تشکیل بورس کالای پتروشیمی و الزام مجتمع‌های پتروشیمی به عرضه تمام

در حال حاضر صنایع پایین دستی با مشکل بیشتری نسبت به صنایع بالا دستی مواجه هستند و از سوی دیگر به صرفه نبودن صادرات و افزایش واردات این مشکل را برای صنایع پایین دستی دو چندان کرده است و در این زمان وزارت صنعت باید به جای مطرح کردن بحث خروج، به فکر پالایش سامانه بهین یاب باشد، چرا که توزیع عادلانه کالا موجب خواهد شد، تا صنایع پایین دستی نیز محصولات را با قیمت‌های عادلانه و مقدار مناسب دریافت کنند

محصولات خود در این بورس، رانت مربوطه به کلی حذف شد، اما هنوز به دلیل عدم نظم مناسب در بازار بورس، واحدهای تولیدی سهم ناچیزی در بورس داشتند. تا اینکه با تشکیل این اتحادیه و ساماندهی تعاونی‌های تامین نیاز تولیدکنندگان در جهت حضور سازمان یافته آنها در بورس، وضعیت توزیع محصولات روز به روز بهبود یافت. 

شاهد این مدعا دلایل زیر می‌‌باشد: 

تعاونی‌های تامین نیاز تولید کنندگان، در سال ۸۹ حدود ۱۰ تعاونی در سراسر کشور بود که امروز به تعداد ۳۷ تعاونی بالغ شده که هزاران واحد تولیدی کوچک و متوسط موجود در این صنعت را تحت پوشش دارند. 

رشد تولید فقط در شاخه پلاستیک از صنایع پایین دستی پتروشیمی، در سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱ با ۱۵ درصد رشد و نسبت به سال ۸۸ با ۱۲۰ درصد رشد همراه بوده است. 

طبق آمار محاسبه شده توسط این اتحادیه، که بر اساس اطلاعات خام گرفته شده از مراکز دولیت محاسبه شده، در این صنعت، از سال ۸۸ تا ۹۲ بیش از ۴۲۰ هزار شغل پایدار جدید در کشور ایجاد شده است (ضریب اشتغال‌زایی در صنایع پایین‌دستی پتروشیمی، حدود ۴۵ برابر صنایع بالادستی است.) 

توجه می‌فرمایید که همه اینها در شرایط رکود عمومی حاکم بر اقتصاد کشور صورت گرفته است. به نظر ما دلیل عمده این امر، بهبود نظام توزیع مواد اولیه صنعتی با تکیه بر بورس کالا و نقش آفرینی تعاونی‌های تامین نیاز بوده است. حال با عنایت به تجربه ناموفق نظام توزیع حواله‌ای و تجربه نسبتا موفق نظام توزیع بورسی با تکیه بر تعاونی‌ها، چرا باید بدون هیچ دلیل موجهی بورس کالای پتروشیمی حذف شود و بازار به وضع رانتی و غیرشفاف گذشته برگردد؟ 

نکته پایانی آنکه همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند "باید سرمایه مردم و مدیریت مردم، اقتصاد را بر دوش بگیرد و دولت نظارت و پشتیبانی کند" و حضر تعالی نیز اخیرا فرمودید رونق اقتصادی فقط در سایه تلاش و فعالیت بخش غیردولتی می‌تواند، به طور کامل حاصل شود و دولت به تنهایی نمی‌تواند بار مسئولیت اقتصاد را بر دوش گیرد، خواهشمندیم نگذارید تصمیماتی از این دست، نظام اقتصادی را دچار پیشرفت و گرفتار شدن بیش از پیش در دور باطل اقتصاد دولتی و اقتصاد دلالی نماید. 

پیشاپیش از حسن تدبیر و درایت جنابعالی سپاسگزاری کرده و توفیق روز افزون شما و دولت یازدهم را از خداوند خواستاریم و آمادگی این تشکل مردمی را برای کمک به تصمیم‌سازی‌های بهتر و قوی‌تر اعلام می‌داریم. 

صنایع پایین دستی آسیب می بینند 

هوشنگ پارسا عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن پلاستیک نیز گفت: با خروج پتروشیمی‌ها از بورس، صنایع پایین دستی آسیب می‌بینند این در شرایطی است که بخش بالا دستی با پشتکار و حمایت وزیر صنعت هر روز بیشتر از دیروز رشد می‌کند. 

هوشنگ پارسا با بیان اینکه در حال حاضر مشکل اصلی پتروشیمی ها در زمینه توزیع نامناسب محصول است، گفت: این مساله متاسفانه به عدم تعهد وزارت صنعت برمی‌گردد، عدم پالایش فعالان ثبت نامی در سایت بهین یاب، سمت تقاضا را دچار مشکل کرده است. وی در ادامه گفت: در حال حاضر صنایع پایین دستی با مشکل بیشتری نسبت به صنایع بالا دستی مواجه هستند و از سوی دیگر به صرفه نبودن صادرات و افزایش واردات این مشکل را برای صنایع پایین دستی دو چندان کرده است و در این زمان وزارت صنعت باید به جای مطرح کردن بحث خروج، به فکر پالایش سامانه بهین یاب باشد، چرا که توزیع عادلانه کالا موجب خواهد شد، تا صنایع پایین دستی نیز محصولات را با قیمت‌های عادلانه و مقدار مناسب دریافت کنند. 

به گفته پارسا در حال حاضر ما تنها در زمینه توزیع محصولات مشکل داریم و وزارت صنعت با علم به این که ورود دلالان چه مشکلاتی را برای 

معاملات در بورس کالا براساس ضوابط و قوانین مشخص انجام می‌شود و این قوانین در بازارهای غیر رسمی به این شکل وجود ندارد، از این رو معاملات محصولات در بازار خارج از بورس، شفافیت اقتصادی را کاهش خواهد داد که این موضوع به سود هیچ کس حتی مجتمع های پتروشیمی نیست؛ شک نکنید اگر این کار غیر منطقی محقق شود ظرف مدت کوتاهی تصمیم‌گیران در این خصوص از کرده خود پیشمان خواهند شد

تولید کننده به دنبال خواهد داشت، به برخی آنها مجوز داده، در غیر این صورت کسی که تولید ندارد چرا باید در سایت بهین یاب حضور پیدا کند. وی خاطر نشان کرد: این در شرایطی است که برخی از شرکت های پتروشیمی هم اکنون محصولات دپو شده زیادی دارند، در صورتی که تولیدی انجام نداده و با قیمت های بیشتر محصولات را در بازار به فروش می رسانند. 

پارسا تاکید کرد: قطعا شفاف سازی از طریق بورس کالا برای دولت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، در دو سال گذشته زحمات زیادی برای رشد و پرورش این صنعت به ویژه بخش بالا دستی کشیده است، تصورش این است که با خروج محصولات پتروشیمی از این بازار معاملاتی، با افزایش قیمت محصولات، بازار ترقی بیشتری خواهد داشت، در صورتی که آسیب زدن به صنایع پایین دستی در کوتاه مدت و درازمدت به صنایع بالادستی هم آسیب خواهد رساند. 

لطمه به اقتصاد کشور 

یک کارشناس ارشد مسائل اقتصادی معتقد است: محصولات پتروشیمی در کشور ما به سه دلیل اصلی باید در بورس کالای ایران مورد معامله قرار گیرد و اگر زمینه عرضه این محصولات در بازار غیر رسمی فراهم شود، شاهد گسترش رانت و لطمه خوردن اقتصاد کشور خواهیم بود. 

دکتر شاهین شایان آرانی، در گفت‌گو با ایسنا، در خصوص وجود برخی تلاش‌ها برای انتقال معاملات مواد پتروشیمی از بورس کالا به بازار غیر رسمی گفت: معاملات در بورس کالا براساس ضوابط و قوانین مشخص انجام می‌شود و این قوانین در بازارهای غیر رسمی به این شکل وجود ندارد، از این رو معاملات محصولات در بازار خارج از بورس، شفافیت اقتصادی را کاهش خواهد داد که این موضوع به سود هیچ کس حتی مجتمع های پتروشیمی نیست؛ شک نکنید اگر این کار غیر منطقی محقق شود ظرف مدت کوتاهی تصمیم‌گیران در این خصوص از کرده خود پیشمان خواهند شد. 

شایان آرانی در ادامه گفت: سابقه بورس کالای ایران طی سال‌های گذشته نشان داده است که این بورس تاکنون در راستای شفافیت اقتصادی حرکت کرده و تقویت آن به نفع اقتصاد کشور و صنایع مختلف خواهد بود؛ بنابراین به نظر می رسد، دولت نباید اجازه دهد تا عده‌ای خاص در مقابل اصلاح روند اقتصادی کشور دست انداز بگذارند. وی اظهار کرد: کسانی که بر خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا اصرار دارند باید دلیل و انگیزه خود را برای این کار اعلام کنند و بگویند آیا بهترین راه حل، حذف پتروشیمی‌ها از بورس کالاست یا خیر. یک کارشناس اقتصادی در ادامه گفت : محصولات مختلف برای عرضه در بورس‌های کالایی باید دارای سه ویژگی عمده باشند که در حال حاضر مواد پتروشیمی دارای این خصوصیات هستند. 

وی در این باره توضیح داد: اولین ویژگی به حجم قابل توجه عرضه و تقاضا مربوط می شود که بر اساس آمار معاملات بورس کالا، مواد پتروشیمی با حجم عرضه و تقاضای بالایی در این بورس مورد معامله قرار می‌گیرند. همین حجم بالای عرضه و تقاضا منجر به کشف قیمت واقعی می‌شود که البته طی سال‌های اخیر دخالت سلیقه‌ای برخی نهادها در روند معاملات بورس کالا باعث شده تا بعضا محدودیت هایی بر معاملات حاکم شود که این محدودیت‌ها باید از سوی نهادهای متولی رفته رفته برطرف شود. 

شایان آرانی افزود: دومین ویژگی که بازهم در بورس کالای ایران شاهد آن هستیم، تنوع در نوع محصول است؛ امروز انواع کالاها در حوزه های مختلف روی تابلوی بورس کالا می رود و معاملات در شرایطی برابر برای طرفین معامله انجام می شود. همین تنوع بالا باعث می شود تا شمار بازیگران بازار افزایش یابد که در این زمینه نیز بورس کالا موفق عمل

پیش تر محصولات پتروشیمی به صورت حواله ای و از طریق واسطه ها دست به دست می شد و همواره این حواله ها به کسانی تعلق می گرفت که مصرف کننده واقعی نبودند، به همین دلیل بازگشت دوباره معاملات به وضعیت سابق غیر عقلایی و نادرست است

کرده است. این کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در خصوص سومین ویژگی معاملات کالاها در بورس کالا نیز گفت: سومین ویژگی نیز استاندارد و مشخص بودن نوع گرید و کیفیت محصولات است که این روند نیز در مبادلات پتروشیمی بورس کالا مشکلی ندارد و از قوانین این بورس به شمار می رود. 

به گفته شایان آرانی، باتوجه به اینکه هر سه عامل مذکور در معاملات بورس کالا وجود دارد، بهترین مکان برای مبادلات پتروشیمی‌ها بورس است. در این بین با در نظر گرفتن عدم شفافیت در بازار آزاد و غیر رسمی، وجود دلالان قدرتمند در این صنعت و همچنین مشکلات واحدهای تولیدی در برهه کنونی، خروج معاملات پتروشیمی ها از بورس کالا به اقتصاد کشور لطمه خواهد زد. 

وی در پایان با تاکید بر اینکه اختیاری شدن عرضه پتروشیمی‌ها در بورس کالا نیز باعث ایجاد رانت برای عده‌ای خاص می‌شود گفت: مشخص بودن قیمت پایه اعلام شده توسط عرضه کننده براساس نرخ های جهانی، شفافیت و قطعی بودن قیمت معامله شده، تضمین تعهدهای طرفین معامله در قبال پرداخت پول و کالا و همچنین عدم نکول معامله از جمله ویژگی‌های بورس کالاست بنابراین چرا باید مانع از رشد این ویژگی‌ها و گسترش بازارهای شفاف معاملاتی در بورس کالا شد. 

نقض حمایت از تولید ملی 

مدیرعامل یک شرکت قیر نیز در این زمینه گفت: با خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالای ایران، دسترسی مصرف کنندگان به محصول کاهش می یابد و عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا برای حمایت از تولید ملی ضروری است. 

غلامعلی حاجی درویشی در مورد بحث خروج پتروشیمی ها از بورس کالا افزود: عرضه و معاملات محصولات پتروشیمی نیازمند شفافیت است و در حال حاضر بورس کالای ایران بهترین مکان برای عرضه این محصولات است؛ چرا که دسترسی عمومی به محصولات پتروشیمی از زمان عرضه این کالاها در بورس تاکنون افزایش یافته است. وی در ادامه خاطر نشان کرد: با خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالای ایران، دسترسی واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ نیز به محصولات به صورت سلیقه‌ای انجام خواهد شد و این موضوع می تواند برای بازار پتروشیمی در آینده خطرناک باشد. 

مدیرعامل شرکت قیر آکام با اشاره به اینکه فروش حواله ای محصولات پتروشیمی کاری نادرست است، گفت: پیش تر محصولات پتروشیمی به صورت حواله ای و از طریق واسطه ها دست به دست می شد و همواره این حواله ها به کسانی تعلق می گرفت که مصرف کننده واقعی نبودند، به همین دلیل بازگشت دوباره معاملات به وضعیت سابق غیر عقلایی و نادرست است. وی در ادامه افزود: ورود قیر به بورس کالای ایران از انتهای سال ۸۶ آغاز شد و بنده به جرات می توانم بگویم که صنعت قیر کشور با شفاف شدن معاملات از طریق بورس کالا با رشد قابل توجه صادرات و کیفیت روبه رو شد. 

حاجی درویشی در پایان یادآور شد؛ خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا علاوه بر اینکه 

دولت بارها افزایش رقابت و شفافیت در بازارها به منظور جلوگیری از رانت را عنوان کرده که این شرایط در بورس کالای ایران نمود پیدا می کند؛ با همه این تفاسیر به نظر می رسد تعامل بیشتر فعالان صنعت پتروشیمی و اصلاح پیشنهادهای قبلی آنها در صورت لزوم برای خروج از رکود به همراه حذف برخی رویدادهای تحمیلی به بورس کالا از جمله قیمت گذاری محصولات می تواند موجب استفاده حداکثری فعالان صنایع مختلف از ظرفیتهای بورس کالای ایران شود

شفافیت در این بازار را از بین خواهد برد، سبب چند نرخی شدن کالاها نیز می شود و تاکید می کنم که این اتفاق برای آینده بازار پتروشیمی بسیار خطرناک است. 

ایجاد تردید برای سرمایه گذاران خارجی 

بهروز خدارحمی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری نیز در واکنش به مطرح شدن بحث خروج معاملات محصولات پتروشیمی از بورس کالای ایران، تبعات ملی و بین المللی این تصمیم و معامله این محصولات در بازار غیررسمی را برای اقتصاد کشور سنگین دانست و گفت: افزایش رانت، دلالی، فرار مالیاتی و کشف نرخ غیر شفاف، کمترین تبعات این تصمیم است. 

وی با اشاره به این که بورسها سمبل شفافیت در همه بازارهای مالی و اقتصادی در سطح جهان هستند، تصریح کرد: تاکید بر معامله محصولات پتروشیمی در بازار غیررسمی به معنی ایجاد بازار غیرشفاف است که با ابلاغیه رئیس جمهوری مبنی بر شفافیت فعالیتهای اقتصادی در تضاد است. خدارحمی گفت: نکته ای که برخی مسئولان به آن توجه نمی کنند و بعضی مشکلات را به زمین بورس کالای ایران می اندازند، از نبود آگاهی نسبت به نحوه و سازوکار معاملات محصولات مختلف از جمله پتروشیمی ها با هم اندیشی و نظرات مسئولان تصمیم گیر در این صنعت است. 

وی بحث خروج محصولات پتروشیمی را بیشتر به دلیل نبود آگاهی از مکانیسم و مزایای معاملات در بورسهای کالایی دانست و توضیح داد: هم اکنون نقدهایی که صنعت پتروشیمی به بورس کالای ایران دارد به بحث سقف قیمتی و در برخی موارد حضور دلالها در معاملات این بورس است که اگر دقت داشته باشیم متقاضیان و سقف قیمتی را وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می کند و بورس کالا در آن دخیل نیست. 

خدارحمی اظهار کرد: به این ترتیب اگر نقصی در روند معاملات و یا لزوم اضافه شدن برخی آپشنها در بازار دیده می شود به پیشنهادات مسئولان این صنعت به بورس برمی گردد به طوری که اگر امروز بازار به اصلاحی نیاز دارد، بورس کالا همانند گذشته با آغوش باز برای اصلاح و بهبود روند معاملات گام برمی دارد. وی با تاکید بر این که عیوب مطرح شده مربوط به کوتاهی ها و روالهای دیگر است، گفت: با همه اینها بورسها در سطح جهان همیشه نسبت به شرایط روز بازار انعطاف داشته اند و نقدهای مطرح شده را می توان با اصلاح و تدوین قوانین جدید برطرف کرد. 

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری تصریح کرد: دولت بارها افزایش رقابت و شفافیت در بازارها به منظور جلوگیری از رانت را عنوان کرده که این شرایط در بورس کالای ایران نمود پیدا می کند؛ با همه این تفاسیر به نظر می رسد تعامل بیشتر فعالان صنعت پتروشیمی و اصلاح پیشنهادهای قبلی آنها در صورت لزوم برای خروج از رکود به همراه حذف برخی رویدادهای تحمیلی به بورس کالا از جمله قیمت گذاری محصولات می تواند موجب استفاده حداکثری فعالان صنایع مختلف از ظرفیتهای بورس کالای ایران شود. 

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری بحث معامله محصولات پتروشیمی در بازار غیررسمی را در حقیقت حذف صورت مسئله دانست و تصریح کرد: در چنین دوره ای که قرار است که دروازه اقتصادی کشور به روی جهانیان بازار شود، وجود بازار شفاف بورس در حوزه پتروشیمی از مطالبات اولیه سرمایه گذاران خارجی خواهد بود. وی افزود: سرانجام پس از تلاشهای بی وقفه دولت تدبیر و امید در عرصه بین الملل، مرزهای کشور برای توسعه مبادلات تجاری با دنیا در حال باز شدن است و امروز همه در انتظار ورود سرمایه گذاران خارجی به کشورمان هستند، با ایجاد بازار غیربورسی و غیرشفاف سرمایه گذاران را با تردید مواجه نکنیم. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، خدارحمی در پایان تاکید کرد: در شرایطی که باید زمینه های اتصال بورس کالای ایران به سایر بورسهای جهانی از جمله LME را فراهم کنیم، مطرح کردن مواردی در باره عرضه خارج از بورس محصولات پتروشیمی به هیچ 

طبق قانون محصولاتی که در بورس کالا عرضه می شوند باید از شمول قیمت گذاری دولتی خارج شوند اما هنوز ردپای برخی نهادها را در تعیین قیمتها مشاهده می کنیم. در این بین ما در حال گذار از اقتصاد دستوری و دولتی به اقتصاد آزاد هستیم و از ورود خارجیها برای سرمایه گذاری در کشورمان سخن می گوییم، پس باید به مسائلی همچون کشف قیمت کالاها براساس مکانیسم عرضه و تقاضا که در دنیا اثبات شده پایبند باشیم

عنوان منطقی نیست. 

ماحصل خروج: رانت و دلالی 

میرصانعی، دبیر کل کانون کارگزاران بورس نیز درباره مطرح شدن بحث خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالای ایران گفت: تنها ماحصل خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا، افزایش رانت و رواج دلالی است. وی گفت: با خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا، دولت باید هزینه های به مراتب بیشتری را برای کنترل بازار بپردازد چرا که باز هم شاهد اختلاف قیمت اعلامی از سوی دولت و قیمتهای بازار خواهیم بود که همین اختلاف قیمت، رانت و فساد را در بازار گسترش می دهد. در اینجا شدیدترین اهرمهای نظارتی هم به دلیل وجود اختلاف قیمت اثرگذار نخواهد بود و عده ای با شیوه های مختلفی از رانت در بازار برخوردار می شوند. 

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در ادامه یادآور شد: شاید بتوان چند قلم کالای پتروشیمی را نام برد که به دلیل تولید و مصرف خاص، می توانند در بازار خارج از بورس هم مورد معامله قرار گیرند اما عمده محصولات پتروشیمی دارای بازیگران زیاد هستند و بهترین مکان برای کشف قیمت و تخصیص درست مواد به مصرف کنندگان، بورس کالای ایران است. وی اظهار کرد: در برخی مواقع مشاهده می شود که برخی افراد همان چند کالای خاص را بهانه کرده و سعی می کنند زمینه خروج کل محصولات را از بورس کالا فراهم کنند. 

میرصانعی با تاکید بر این که در بورس کالا رانت به کسی تعلق نمی گیرد و شرایط همه در معاملات یکسان است، گفت: موضوعی که امروز جای تعجب دارد، انتقاد وزارت صنعت از رویدادهایی است که خود این وزارتخانه سر منشاء آن اتفاقات در بورس کالا بوده است. برای مثال سامانه بهین یاب این وزارتخانه مجوز حضور شرکتها برای خرید محصولات در بورس کالاست، به این ترتیب این نهاد دولتی خود سازوکار رقابت آزاد در بورس کالا را برهم زده و از طرفی بورس نیز تا آنجا که امکان داشته با سیاستهای این وزارتخانه راه آمده است. 

وی افزود: اگر محدودیتهای معاملاتی از بورس کالای ایران برداشته شود و قیمتها براساس رسالت بورس یعنی عرضه و تقاضا کشف شود، شک نکنید که بازیگران بازار هم از آن شرایط نهایت رضایت را خواهند داشت. میرصانعی در ادامه به کارمزد اخذ شده در بورس کالا به عنوان یکی از دلایل وزارت صنعت برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا اشاره کرد و گفت: مطرح کردن این موضوع یک بهانه است چرا که کارمزدی که متقاضیان و فروشندگان مواد پتروشیمی در خارج از بورس می پردازند به مراتب بالاتر از میزان کارمزد در بورس کالاست. 

دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار به بحث قیمت گذاری محصولات در بورس کالا اشاره و تصریح کرد: طبق قانون محصولاتی که در بورس کالا عرضه می شوند باید از شمول قیمت گذاری دولتی خارج شوند اما هنوز ردپای برخی نهادها را در تعیین قیمتها مشاهده می کنیم. در این بین ما در حال گذار از اقتصاد دستوری و دولتی به اقتصاد آزاد هستیم و از ورود خارجیها برای سرمایه گذاری در کشورمان سخن می گوییم، پس باید به مسائلی همچون کشف قیمت کالاها براساس مکانیسم عرضه و تقاضا که در دنیا اثبات شده پایبند باشیم. 

وی در ادامه گفت: مسئولان نباید مزیتهای بزرگ بورس کالا برای صنایع کشور را نادیده بگیرند به طوری که بورس کالا در سالهای اخیر ریسک معاملات را برای بازیگران بازار به حداقل رسانده است. میرصانعی در پایان یادآور شد: اطمینان طرفین معامله از کیفیت و نقل و انتقال وجوه، دو فاکتور مهم برای فعالان بازارهای کالایی است که در بورس کالا دقیق تر، سریع تر و حرفه ای تر از بازار آزاد انجام می شود. اما در بازار آزاد همیشه یکی از دغدغه های طرفین معامله اجرای کامل تعهدات بوده که این موارد در بورس کالا به راحتی قابل پیگیری است. 


پایان پیام
ارسال نظر