پترونیوز: پایگاه خبری نفت و پتروشیمی

کد خبر 28
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۵۱
اندازه متن
مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران خبر داد:

پیش بینی مصرف 223 میلیارد متر مکعب گاز در کشور تا پایان امسال

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، حجم تحویل گاز به شبکه را طی سال 93 بالغ بر 207 میلیارد متر مکعب اعلام و افزود: پیش بینی می شود این رقم طی امسال به 223 میلیارد متر مکعب گاز افزایش یابد.
پیش بینی مصرف 223 میلیارد متر مکعب گاز در کشور تا پایان امسال

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، منوچهر طاهری صبح شنبه 16 آبان ماه در نشست با خبرنگاران با اشاره به اینکه طبق پیش بینی سازمان هواشناسی امسال زمستان سردی را پیش روی خواهیم داشت، افزود: مدیریت شبکه گاز کشور، همزمان با حرکت موج سرما و تغییرات دما از مهم ترین وظایف این شرکت است که با تدابیر اندیشیده شده امیدواریم بتوانیم گاز مورد نیاز کشور را به صورت پایدار بدون هیچ محدودیتی تامین نماییم.

وی با اشاره به اینکه مصرف گاز بخش خانگی تا پایان هفته به مرز ٣٥٠ میلیون مترمکعب می رسد، افزود: مصرف گاز طی هفته گذشته و با ورود توده هوای سرد به کشور نیز از روزانه ١٦٠ میلیون مترمکعب به مرز ٣٢٠ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

مهندس طاهری پیش بینی نمود: مصرف گاز بخشهای خانگی، تجاری و صنایع غیر عمده در دیماه امسال به مرز ٥٠٠ میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.

2.5 ترلیون متر مکعب، حجم برداشت گاز از منابع کشور در طول 50 سال فعالیت شرکت ملی گاز ایران

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، حجم برداشت گاز از منابع کشور را از ابتدای فعالیت شرکت ملی گاز ایران تا سال 93 بالغ بر 2.5 ترلیون متر مکعب، اعلام کرد.

وی افزود: این رقم حدود 8 درصد از مجموع 33 ترلیون متر مکعب، حجم ذخایر اثبات شده گاز طبیعی در کشور است.

طاهری با بیان اینکه طی سال گذشته بیش از 200 میلیارد متر مکعب گاز از منابع داخلی کشور برداشت شد، اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون حدود 6 میلیارد متر مکعب گاز بیشتری نسبت به مدت مشابه سال قبل از منابع برداشت شده است.

وی خاطرنشان نمود: در حال حاضر در میان منابع مختلف، پارس جنوبی با تامین 51.3 درصد گاز مورد نیاز کشور در رتبه نخست قرار دارد.

تحویل 42.7 میلیارد متر مکعب گاز به نیروگاه ها از ابتدای امسال تاکنون

مهندس طاهری در ادامه با اشاره به روند تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه ها طی سال های اخیر گفت: در سال 92 بالغ بر 38 میلیارد متر مکعب گاز به نیروگاه ها تحویل شد که این رقم طی سال 93 به حدود 50 میلیارد متر مکعب رسید.

 وی ادامه داد: خوشبختانه از ابتدای امسال تاکنون بالغ بر 42.7 میلیارد متر مکعب گاز به نیروگاه های کشور تحویل شد که پیش بینی می شود این رقم تا پایان امسال به 58.2 میلیارد متر مکعب افزایش یابد.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، با اشاره به نیاز 72 میلیارد متر مکعبی نیروگاه ها به سوخت، اظهار داشت: پیش بینی می شود در سال 94، شرکت ملی گاز ایران 81 درصد سوخت مورد نیاز نیروگاه ها را تامین نماید.

وی تصریح نمود: تامین این میزان گاز مورد نیاز نیروگاه ها علاوه بر ایجاد ارزش افزوده منجر به حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا در کشور خواهد شد.

ذخیره 2.1 میلیارد متر مکعب گاز در مخازن شوریجه و سراجه

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، در ادامه با اشاره به پیش بینی های سازمان هواشناسی مبنی بر کاهش شدید دما در کشور طی امسال گفت: خوشبختانه هم اکنون حجم ذخیره گاز در خطوط انتقال گاز کشور 1 میلیارد متر مکعب است و طی امسال حجم ذخیره گاز در  مخازن شوریجه و سراجه نیز به 2.1 میلیارد متر مکعب گاز رسید.

وی یادآور شد: طی سال گذشته حجم ذخیره گاز در کشور 1.5 میلیارد متر مکعب بوده است.

 مهندس طاهری در مورد میزان صادرات و واردات گاز نیز گفت: از ابتدای امسال تاکنون با واردات و صادرات 4.7 میلیارد متر مکعب گاز، تراز واردات و صادرات گاز برقرار است.

طاهری ادامه داد: در حال حاضر با صادرات روزانه 31 میلیون متر مکعب گاز به ترکیه بیش از تعهدمان به این کشور گاز صادر می کنیم و میزان واردات گاز در کشور نیز هم اکنون روزانه 27 میلیون متر مکعب است که امیدواریم تا پایان سال شاهد مثبت بودن تراز صادرات و واردات گاز در کشور باشیم.


پایان پیام
ارسال نظر