پترونیوز: پایگاه خبری نفت و پتروشیمی

کد خبر 36
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۱۷
اندازه متن
قدرت الله نصیری:

کاهش حوادث در صنعت پتروشیمی

مدیر اچ اس ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: طی یک دهه گذشته حوادث در صنعت پتروشیمی روند کاهشی داشته است.
کاهش حوادث در صنعت پتروشیمی

به گزارش پترونیوز به نقل از خبرنگار شانا، قدرت الله نصیری ظهر امروز( دوشنبه ـ ٣٠ شهریورماه) در جمع خبرنگاران گفت: در یک دهه گذشته بیش از ٢٥٠ میليارد تومان در حوزه محیط زیست در این صنعت هزینه شده است.

وی به اجرای ٥ طرح جامع پدافند غیرعامل در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: سالانه بیش از ٢٠٠ مانور با همکاری بخش خصوصی در سطح مناطق عسلویه و ماهشهر با هدف ایجاد آمادگی لازم برای مواجهه با حوادث و اتفاقات پیش بینی نشده انجام می شود.

مدیر اچ اس ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران افزود: براساس الزامات محیط زیستی بین المللی تا پایان سال ٢٠١٥ همه کشورها باید تا پایان شهریورماه برنامه خود را در زمینه کاهش گازهای گلخانه ای به اجلاس جهانی محیط زیست در فرانسه ارسال کنند، پیش بینی می شود ایران دست کم ٢٠ تا ٣٠ درصد باید در انتشار گازهای گلخانه ای خود کاهش داشته باشد، در غیر این صورت با تحریمهای بدتر از تحریمهای هسته ای مواجه خواهیم شد.

وی با اشاره به بندی در قراردادهای واگذاری پتروشیمی ها به بخش خصوصی جهت رعایت الزامات محیط زیستی گفت: هم اکنون هیچ گونه الزام قانونی برای اجرایی شدن تعهدات مجتمعهای واگذارشده به بخش خصوصی در کشور وجود ندارد، اما متاسفانه وزارت نفت فاقد هرگونه نظارت بر عملکرد آنها در زمینه بهداشت، ایمنی و محیط زیست است.

نصیری با اشاره به انتشار جیوه در واحدهای کلرآلکالی پتروشیمی بندر امام در خلیج فارس، گفت: طی سالهای گذشته اقدامات فراوانی برای تغییر فرآیند در این واحد و استفاده از فناوری قشایی در آن انجام شده است، اما به دلیل تحریمهای بین المللی تاکنون موفق به اجرای این کار نشده ایم، از سوی دیگر به دلیل استراتژیک بودن محصول کلر در کشور امکان توقف کار این واحد وجود ندارد.

وی گفت: هم اکنون همه پساب تولیدشده در مجتمعهای پتروشیمی کشور در مجتمعهای فجر و مبین تصفیه می شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته به تازگی برای ایجاد سرپوش برای واحدهای تصفیه این مجتمعها بیش از ١٩ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است.

مدیر اچ اس ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با اشاره به این که طبق استانداردهای جهانی ١٠ درصد از فضاهای صنعتی باید به فضای سبز اختصاص یابد، گفت: هم اکنون به طور متوسط نسبت فضای سبز به فضاهای صنعتی در پتروشیمی های ایران ٦٧ درصد است.

برپایه این گزارش، علیرضا نریمان نژاد، مسئول ایمنی مدیریت اچ اس ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با اشاره به ماهیت خطر همجواری با مواد شیمیایی و تاسیسات پتروشیمی برای نیروی انسانی، اظهار کرد:بستر سازی برای اجرای فعالیتهای ایمن هم اکنون در اولویت کاری این مدیریت قرار دارد و همسو با این موضوع فعالیتهایی شامل تدوین دستورعملهای ایمنی، یکسان سازی الگوهای مدیریت و ایمنی در طرحها، توانمند سازی نیروهای انسانی و آموزش نیروهای پیمانکاری در مجتمعهای پتروشیمی انجام شده است.

وی آغاز عملیات احداث دو مرکز آتش نشانی بزرگ در عسلویه و ماهشهر، تدوین انیمیشن های آموزشی و استقرار سیستم مدیریت ایمنی فرآیند در مجتمعها را از دیگر فعالیتهای انجام شده در مدیریت اچ اس ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران خواند و گفت: هم اکنون طرحهای دیگری همچون انجام مطالعات پدافند غیرعامل در مکانهای جدید برای احداث صنعت پتروشیمی همچون ایرانشهر، چابهار و کرمانشاه، مطالعه آسیب پذیری شبکه های آی تی در مجتمعها و تدوین سند شیمیایی جامع صنعت پتروشیمی در دست مطالعه و اجراست.

براساس این گزارش، محمد رضا سرافرازی، مسئول محیط زیست مدیریت اچ اس ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران نیز در این نشست خبری با اشاره به تدوین مجموعه الزامات محیط زیستی براساس استانداردهای بین المللی را یکی از مهمترین فعالیتهای این مدیریت برشمرد و گفت: با تعامل صورت گرفته با سازمان محیط زیست از مجتمعهای پتروشیمی کشور برای اجرای این الزامات تعهد محضری گرفته شده است.

وی افزود: براساس برنامه ریزی صورت گرفته ٥٠ درصد از منابع آلاینده در مجتمعهای پتروشیمی تا پایان امسال و مابقی تا پایان برنامه ششم توسعه باید پایش آنلاین شده و کاهش یابند.


پایان پیام
ارسال نظر