پترونیوز

کد خبر 49
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۴
اندازه متن
دبير کل مجمع کشورهاي صادرکننده گاز

تفاوت قيمت گاز در چهار نقطه جهان/تشريح دلايل سقوط قيمت جهاني گاز در بازار

توليد و سرمايه‌گذاري در ميادين شيل گس با کاهش قيمت جهاني گاز طبيعي کاهش پيدا کرده است، پيش‌بيني مي‌شود اگر اين روند ادامه يابد، با کم شدن توليد اين‌گونه ميادين، عرضه نفت و گاز در بازار سير نزولي داشته و دوباره قيمت‌ها افزايش يابد که منجر به افزايش سرمايه‌
تفاوت قيمت گاز در چهار نقطه جهان/تشريح دلايل سقوط قيمت جهاني گاز در بازار

مهر - محمدحسين عادلي، درباره کاهش معاملات در بازار جهاني گاز در صورت ادامه کاهش قيمت جهاني نفت خام گفت: اساسا قيمت گاز طبيعي به قيمت نفت وابسته است و اگر قيمت نفت کاهش يابد با يک فاصله زماني ۲ تا ۶ ماهه قيمت گاز هم کاهش مي‌يابد.

دبير کل مجمع کشورهاي صادرکننده گاز «جي. سي. اي. اف» با اعلام اين که در شرايط فعلي قيمت گاز در چهار نقطه جهان متفاوت است، تصريح کرد: يک قيمت گاز مربوط به بازار آمريکا که بازار گاز داخلي اين کشور را شامل مي‌شود، به عبارتي قيمتي که در آمريکا است، قيمت بين‌المللي نيست.

اين مقام مسوول با تاکيد بر اين که دو قيمت در اروپا و يک قيمت در آسيا براي تعيين بهاي گاز طبيعي وجود دارد، اظهار داشت: در تمامي اين بازارها همگي به دليل کاهش قيمت نفت، بهاي گاز طبيعي هم کاهش يافته و البته قيمت‌ها در اين بازارها به يکديگر نزديک شده‌اند.

عادلي با يادآوري اين که هم قيمت نفت و هم قيمت گاز که کاهش يافته موجب شده، توليد نفت و گاز از بعضي ميادين جهان به ويژه مياديني که مربوط به شيل نفت و شيل گاز است، کم شود، بيان کرد: توليد از اين ميادين ديگر همچون گذشته صرفه اقتصادي ندارد.

دبير کل مجمع کشورهاي صادرکننده گاز با بيان اين که توليد و سرمايه‌گذاري در ميادين شيل گس با کاهش قيمت جهاني گاز طبيعي کاهش پيدا کرده است، تبيين کرد: پيش‌بيني مي‌شود اگر اين روند ادامه يابد، با کم شدن توليد اين‌گونه ميادين، عرضه نفت و گاز در بازار سير نزولي داشته و دوباره قيمت‌ها افزايش يابد که منجر به افزايش سرمايه‌گذاري خواهد شد.

وي با تاکيد بر اينکه در مجمع کشورهاي صادرکننده گاز معتقديم بايد قيمت گاز حمايت‌کننده سرمايه‌گذاري باشد، افزود: يعني قيمت‌ها بايد به گونه‌اي باشد که بتواند سرمايه‌گذاري‌هاي توليد را توجيه کند؛ زيرا اگر قيمت‌ها پايين باشد و توجيه نکند، در قيمت‌ها ايجاد نوسان مي‌کند و بازاري که نوسان داشته باشد بازار خوبي براي توليد و مصرف کننده نيست.

دبير کل مجمع کشورهاي صادرکننده گاز در ادامه خاطرنشان کرد: اميدوارم بتوانيم شاهد ثباتي در بازار جهاني گاز در آينده باشيم.


پایان پیام
ارسال نظر