پترونیوز: پایگاه خبری نفت و پتروشیمی

کد خبر 499
۲۹ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۱
اندازه متن

مدیران سیاسی ثبات مدیریتی ندارند/ مقایسه پتروشیمی مارون با پتروشیمی جم

مدیران سیاسی ثبات مدیریتی ندارند/ مقایسه پتروشیمی مارون با پتروشیمی جم

به گزارش پترونیوز: همانگونه که مشاهده می شود واحد الفین جم به عنوان قلب مجتمع از ظرفیت تولید بیشتری نسبت به پتروشیمی مارون برخوردار است و در مجموع در زمان راه اندازی، پتروشيمي جم  از قابلیت های بیشتری نسبت به پتروشیمی مارون برخوردار بود اما اکنون چه شده که پتروشیمی مارون یکی از بزرگترین و پرطرفدار ترین پتروشیمی های کشور است و ارزش سهام آن در بورس حدود دو برابر پتروشیمی جم می باشد؟  ارزش كل سهام پتروشيمي مارون در بورس  حدود 52 هزار ميليارد تومان و ارزش كل سهام پتروشیمی جم در بورس حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان است. ارزش سهام شرکت پلی پروپیلن جم در بورس به تنهايي برابر 30 درصد ارزش كل پتروشيمي جم است که در دوره مدیرعامل سابق به قيمت هر سهم هزار تومان از گروه سرمایه گزاری بانک ملی خریداری گردید۔ قيمت هر سهم پلي پروپيلن جم اكنون حدود 5000تومان است و هر سال سود مناسبي نيز به سهامداران تقديم مي نمايد.

یکی از مهمترین تفاوت های پتروشیمی مارون با پتروشیمی جم این بوده که مدیران پتروشیمی مارون بصورت حرفه ای و غير سياسي انتخاب شده و ثبات مدیریت در شرکت وجود داشته یعنی در مدت 12 سال سه مدیرعامل تغییر کرده اند اما در پتروشیمی جم از سال ۱۳۹۰ تا کنون ۶ مدیرعامل در جم مدیریت نموده اند که سه مدیرعامل کوچکترین سابقه کار در صنعت پتروشیمی نداشته اند. دلیل اصلی تفاوت دو شرکت از این منظر در ساختار سهامداری دو شرکت نهفته است، پتروشیمی جم  توسط وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی اداره می شود و پتروشیمی مارون توسط وزارت نفت!!!!

پایان پیام
نظرات (1)
دلسوز میهن، کارگر پیمانکار در پتروشیمی | ۰۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۱
0 0
باتوجه به توضیحاتی که خبری میفرمایند پس از دید منطق به موضوع نگاه کنیم متوجه میشیم که یا خصوصی سازی در پتروشیمی اشتباه بود یا اینکه نوع مدیریت و قوانین حاکم بر شرکتهای خصوصی ما اشتباه میباشند و بر مسند سیاسی بازی پیش میروند که در هردو صورت خصوصی سازی در وزارت نفت باعث ضرر و زیان به مناقع مملکت یعنی مردم وارد میشود و هرج مرج و اختلاص و مافیا در بخصوص پتروشیمی ها بوجود میاورد با یک تعریف ساده باید خود وزارت نفت حداقل کاری برای جلوگیری از پسرفت در پتروشیمی که میتواند انجام دهد نظارت مستقیم بر شرکتهای خصوصی و خصولتی میباشد که هم درحق نیروی منابع انسانی از طرف کارفرما ظلم نشود و هم سود دهی بهتر شود
ارسال نظر