پترونیوز: پایگاه خبری نفت و پتروشیمی

کد خبر 5
۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۲
اندازه متن

خوزستان، محور افزایش قدرت نفتی ایران

استان خوزستان مهد و خاستگاه صنعت نفت ایران امروز و فردا میزبان بیژن زنگنه وزیر نفت دولت تدبیر و امید است.
خوزستان، محور افزایش قدرت نفتی ایران

استان خوزستان به عنوان نفتخیزترین استان ایران امروز و فردا میزبان وزیر نفت و مقامهای عالی شرکت ملی نفت ایران برای نخستین بار پس از اجرایی شدن برجام است.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر نفت و گاز جهان در یکصد سال‌ گذشته در تامین انرژی نقشی کلیدی و اساسی داشته است و ضرورت دارد برای توسعه صنعتی و حمایت از شکوفایی صنعتی و خودکفایی کشور گامهای بلندی بردارد.

صنعت نفت ایران در طول حیات یکصد و هفت ساله خود، فراز و فرودهای فراوانی را تجربه کرده است و به جایگاهی دست یافته که امروز از آن به عنوان سکان هدایت کشتی اقتصاد کشورمان یاد می شود.

در این میان خانواده برزگ صنعت نفت ایران ایمان دارند که بی تردید جایگاه خطیر استان خوزستان به عنوان مهد صنعت نفت ایران اسلامی، نقشی غیرقابل انکار را در عرصه حیات اقتصادی کشورمان و تبدیل ایران به عنوان قدرتی برتر در جهان انرژی بازی می کند. نام خوزستان همزمان با کشف اولین چاه نفتی در مسجد سلیمان با تاریخ و اقتصاد کشورمان گره خورد و تلاش خستگی ناپذیر غیوران عرصه جهاد اقتصادی ایران اسلامی در سنگر صنعت نفت، نام کشورمان را به نامی ماندگار بدل کرد.

 وزیر نفت به همراه هیئتی از مدیران صنعت نفت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این سفر دو روزه با هدف آگاهی از آخرین وضع پروژه های غرب کارون از جمله طرح توسعه میدانهای آزادگان، یاران، یادآوران و منصوری، از این مناطق عملیاتی بازدید می کند.

همزمان با سفر وزیر نفت و هئیت همراه به خوزستان مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌ خیز جنوب با تشریح جزئیات افتتاح رسمی ٤ طرح جدید و بزرگ افزایش ظرفیت تولید نفت ایران توسط وزیر نفت، اعلام کرد: با بهره‌برداری از ٣ مجتمع جدید نمک زدایی در مجموع ظرفیت فرآورش نفت نمکی کشور روزانه ١٥٠ هزار بشکه افزایش می یابد.

بیژن عالی‌پور با اشاره به افتتاح سه مجتمع جدید واحد بهره‌برداری و نمک‌زدایی نفت در مناطق نفت خیز جنوب، گفت: امروز و همزمان با وزیر نفت به استان خوزستان این سه طرح جدید نفتی به طور رسمی در مدار بهره برداری قرار می گیرد و افزون بر این، امروز فاز اول طرح توسعه میدان نفتی منصوری راه اندازی و افتتاح خواهد شد که این پروژه نفتی شامل تعمیر و تکمیل ١٢ حلقه چاه، احداث واحد بهره برداری و نمک زدایی و خطوط انتقال برق ١٣٢ کیلوولت دو مداره است.

این عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر این که با بهره برداری از سه مجتمع جدید واحد بهره‌برداری و نمک ‌زدایی نفت در مجموع حدود ١٥٠ هزار بشکه ظرفیت جدید به منظور فرآورش نفت نمکی در مناطق نفت خیز جنوب وارد مدار بهره برداری می شود، اظهار کرد: بر این اساس کارخانه نمک زدایی میدان نفتی منصوری از ظرفیت روزانه ٧٥ هزار بشکه، کارخانه نمک‌زدایی میدان لب سفید از ظرفیت ٣٠ هزار بشکه و واحد بهره برداری و نمک زدایی هفت شهیدان مسجدسلیمان از ظرفیت ٥٥ هزار بشکه نفت برخوردار است.

وی با بیان این که مجتمع بهره برداری و نمک زدایی هفت شهیدان مسجدسلیمان نیز به منظور فرآورش نفت تولیدی میادین مسجدسلیمان، لالی، پرسیاه، زیلایی و کارون با ظرفیت ٥٥ هزار بشکه در روز توسط متخصصان داخلی طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی شده است، بیان کرد: با راه‌اندازی این مجتمع واحدهای بهره‌برداری قدیمی مسجدسلیمان که فاقد شرایط استاندارد برای فرآورش نفت و گاز بود جمع آوری می‌شود.

گفتنی است که هرچند تحریم روند توسعه میدانهای غرب کارون را طی سالهای گذشته کند کرد اما هرگز چالشهای موجود نتوانست روند فعالیتها را متوقف کند و وزارت نفت با تکیه بر منابع مالی و انسانی داخلی توانسته بخشهایی از این میدانها را به بهره برداری رسانده و از آنها تولید زودهنگام داشته باشد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که در دو سالی که از روی کار آمدن دولت یازدهم می گذرد، وزارت نفت با اولویت دادن به توسعه میدانهای نفتی غرب کارون توانسته است، سرعت توسعه را در این میدانها شتاب ببخشد.

وزارت نفت در دولت تدبیر و امید برای توسعه میدانهای مشترک غرب کارون که جزو بزرگترین و مهم ترین ذخایر نفتی کشورمان به شمار می روند، اهمیتی ویژه قائل شده و قصد دارد با تمرکز مدیریتی و مالی، ضمن شتاب بخشیدن به توسعه آنها، عقب ماندگی سالهای گذشته راجبران کند.

بدون تردید امروز تلاش مستمر متخصصان، خلاقیت، ابتکار و نوآوری بخش‌های پژوهشی و مهندسی ساخت داخل افق تازه‌ای به روی این صنعت گشوده است که تدوین دانش فنی و تولید انبوه قطعات حساس و ماشین‌آلات پیچیده بخشی از ثمرات این تلاشهاست.

مجموعه این اقدامات علاوه بر ایجاد وضع پایدار در تولید و اجرای پروژه‌ها، رونق واحدهای صنعتی و ایجاد فرصت‌های شغلی را به همراه داشته است؛ کلیت این دستاوردها که از وجود خودباوری، پویایی و روحیه امید در نیروی انسانی خبر می‌دهد، نوید بخش آینده‌ای پویاتر و بهتر برای صنعت نفت کشور به ویژه در دوران پساتحریم است.


پایان پیام
ارسال نظر