پترونیوز: پایگاه خبری نفت و پتروشیمی

کد خبر 6
۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۳
اندازه متن

بنزین بی کیفیت و کیفیت رفتار دولت

بنزین کالایی استراتژیک برای کشور است. در سالهای گذشته دیدیم که همین ویژگی اصحاب تحریم را بر آن داشت تا با حربه بنزین، به اصطلاح نفس اقتصاد ایران را بگیرند.
بنزین بی کیفیت و کیفیت رفتار دولت

بنزین کالایی استراتژیک برای کشور است. در سالهای گذشته دیدیم که همین ویژگی اصحاب تحریم را بر آن داشت تا با حربه بنزین، به اصطلاح نفس اقتصاد ایران را بگیرند. دولت وقت هم به تناسب توان فکری و محاسباتی خویش راه حلی را در پیش گرفت که نازیها در جنگ جهانی رفته بودند تا دچار کمبود بنزین نشوند.

دولت یازدهم که آمد، اما راه را عوض کرد و بنزین پتروشیمی را باوجود همه اعتراضاتی که عمدتا از ناحیه پتروشیمی ها صورت گرفت ـ یا دامن زده شد! ـ از چرخه توزیع حذف کرد و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی شجاعانه در مقابل موج حملات علیه این تصمیم ایستادگی کرد و همین باعث شد که شمار روزهایی که مردم در تهران و دیگر کلانشهرهای کشور هوای پاک استنشاق کردند، فزونی یابد. اینک دیگر سخن گفتن از این که مخالفت با توزیع بنزین یورو ٤ منشا سودجویانه داشته است صحبتی نیست که مخالف زیادی داشته باشد.

دیروز در مصاحبه های دو تن از مقامات دولت اعلام شد که در مقطعی از ماههای تیر و مرداد باتوجه به ضرورت بازسازی بخشی از پالایشگاه شازند، در آن مقطع خاص بنزین با استاندارد ملی که سالهاست تولید و توزیع می شود و کیفیتی متفاوت از بنزین یورو٤ دارد، در تهران توزیع شده است. 

تعمیر هر واحد صنعتی یا احیانا از مدار خارج شدن موقت آن به دلیل مشکلات فنی، پدیده ای است که در همه جای جهان رخ می دهد و با توجه به استراتژیک بودن بنزین به عنوان یکی از پرمصرف ترین کالاهای تولیدی کشور که وقفه در توزیع آن می تواند بر همه امور دیگر تاثیرات سو بگذارد، این که در مقطعی دولت ناگزیر شده است بنزینی را با استاندارد ملی و غیر از یورو٤ در کلانشهرها توزیع کند، امری است که با مناسبات راهبردی جامعه سازگار است و طبیعی است که نمی توان در توزیع بنزین به دلیل وقفه در کار یک واحد صنعتی اختلال ایجاد کرد.

مهم در این میان دو نکته است:

ـ بلافاصله پس از ایجاد مشکل و وقفه، برای حل آن در دولت برنامه ریزی و اقدام لازم صورت گرفته است به گونه ای که در کمتر از دوماه جریان توزیع بنزین یورو ٤ در کلانشهرها برقرار شده است.

ـ مسئولان امر، بدون پرده پوشی اصل ماجرا را صادقانه با مردم در میان گذاشته اند تا ثابت کنند که مردم ولی نعمتان این دولت هستند.

چنانچه دولت می خواست، باتوجه به محدود بودن دوره توزیع بنزینی با استانداردی غیر از یورو٤ می توانست اصل موضوع را از مردم مکتوم بدارد اما دو اداره در دو بخش متفاوت دولت در وزارت نفت و اداره استاندارد، کل موضوع را با مردم در میان گذاشتند و طبیعی و بدیهی است که انتظار نداشته باشیم یک واحد صنعتی بی وقفه و بی مشکل تا ابد به کار خود مشغول باشد.

این رفتار صادقانه دولت باید به جای گزک گیریهای سیاسی و سیاسی کاریهای کودکانه مخالفان، حتی با استقبال آنان روبرو شود.


پایان پیام
ارسال نظر