پایگاه خبری ادنا

کد خبر: 26 تاریخ خبر: ۱۳۹۴-۰۸-۱۶


کنترل مخارج یک ضرورت برای کشورهای صادرکننده نفت


به گزارش پترونیوز به نقل از گروه ترجمه نکونیوز، این نهاد پیش بینی می کند رشد کشورهای منطقه خاورمیانه، شمال افریقا، افغانستان و پاکستان(MENAP) در سال 2015 به میزان 2.5 درصد که کمتر از رشد 2.7 درصدی سال گذشته است باشد. این پیش بینی جدید از نرخ قبلی این صندوق در ماه می کمتر است. کاهش شتاب رشد عموما ماحصل کاهش بیش از 50 درصدی بهای نفت از ماه ژوئن 2014 (بهای هر بشکه نفت برنت در آن زمان 114 دلار بود که اکنون به حدود 48 دلار رسیده است) و افزایش اغتشاشات سیاسی در بخش هایی از این منطقه به علت جنگ داخلی و اختلافات سیاسی است. 

گزارش صندوق بین المللی پول که تحت نظر مدیر بخش خاور میانه و افریقای مرکزی این صندوق تهیه شده است مقرر می دارد: «چشم انداز کوتاه مدت برای منطقه MENAP در سایه تحولات ژئوپلیتیک و قیمت نفت قرار دارد. بروز بلاتکلیفی در منطقه ناشی از منازعات در عراق، لیبی، سوریه و یمن، عامل تأثیر گذار بر چشم انداز است در حالی که بهای نفت نیز منجر به اتخاذ تصمیم های اقتصادی خاصی در کشورهای صادر کننده نفت شده است.»

کشور های صادر کننده نفت از قبیل عربستان سعودی، ایران، عراق، کویت، قطر، امارات متحده عربی، الجزایر و لیبی که همگی اعضای سازمان قدرتمند اوپک هستند، شاهد کاهش شدید درآمدهای دولتی در نتیجه سقوز قیمت نفت بوده اند. علی رغم افزایش فشار بر دولت ها، اوپک تا کنون از کاهش تولید نفت برای احیای قیمت سر باز زده است تا بدینوسیله سهم خود از بازار این صنعت را با فشار بر تولید کنندگان نفت شیل امریکا دوباره کسب کند.

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که کشورهای صادر کننده نفت در خاور میانه شاهد کاهش 360 میلیارد دلاری درآمد های صادراتی خود در سال جاری خواهند بود. این امر موجب می شود ضرورت کنترل سیاست های مالی در این کشورها افزایش یابد. طبق پیش بینی فوق الذکر میزان کسری مالی کشورهای صادر کننده نفت در منطقه MENAP معادل 12.7 درصد GDP و کشور های وارد کننده نفت این منطقه معادل 7.3 درصدGDP خواهد بود. برای عربستان سعودی که بزرگترین تولید کننده عضو اوپک و رهبر غیر رسمی آن است، صندوق پیش بینی کسری بودجه معادل 21.6 درصد GDP در سال 2015 نموده است. 


ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز

منبع: CNBC